SZANSA NA OSKARA

Komisja Oscarowa wybrała film „Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland na polskiego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny".

Komisja, w składzie Paweł Pawlikowski (przewodniczący), Grażyna Torbicka, Stefan Laudyn, Arthur Reinhardt, Tomasz Wasilewski, Agnieszka Smoczyńska oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka, zdecydowała, że najnowszy film Agnieszki Holland powalczy o statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Przewodniczący komisji podkreślił, że rozważano kilka tytułów lecz Pokot „ma najwięcej atutów, które mogą pomóc mu w kampanii promocyjnej i w konsekwencji zwiększyć szanse na uzyskanie nominacji do Oscara". Według Pawła Pawlikowskiego „to uniwersalna, bardzo starannie zrealizowana opowieść niewątpliwie poszerzająca pole naszej wrażliwości. Ten gatunkowy patchwork jest niezwykle aktualny i sprawia, że wciąż warto zadawać podstawowe pytania" oraz „ważny, kobiecy głos, a twórczość kobiet jest coraz szerzej obecna w kinie światowym ostatnich lat".

 

WIĘCEJ O FILMIE

Plakat (Alexander Curtius)
Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego