ETER PIERWSZE ZDJĘCIA Z PLANU

6 września zakończyła się pierwsza, polsko-ukraińska tura zdjęć do najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego pt.: „Eter”.

Film produkowany jest przez Studio Filmowe TOR w koprodukcji polsko-ukraińsko-węgiersko-litewskiej, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ukraińskiej Agencji Filmowej, Litewskiego Centrum Filmowego oraz Węgierskiego Funduszu Filmowego. Koproducentami ze strony zagranicznej są Interfilm Production Studio (Ukraina), Laokoon Cinema (Węgry) i Studio Uljana Kim (Litwa). Koproducenci polscy to Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Podkarpacki Fundusz Filmowy oraz CANAL +. Zdjęcia realizowane są w Polsce, na Ukrainie i na Węgrzech.

Film jest próbą reinterpretacji mitu Fausta. Akcja toczy się przed wybuchem I wojny światowej na terenach monarchii Austro-Węgierskiej i Cesarstwa Rosyjskiego. Opowiada historię wojskowego lekarza, który prowadzi eksperymenty medyczne, by zyskać władzę nad ludźmi. W rolach głównych występują: Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, Małgorzata Pritulak oraz debiutantka, ukraińska aktorka Maria Ryaboshapka. Autorem zdjęć do filmu jest Piotr Niemyjski, który współpracował już z Zanussim przy filmie „Obce ciało”. Za scenografię do filmu odpowiada Joanna Macha, a za kostiumy Katarzyna Lewińska.

Krzysztof Zanussi, który jest nie tylko reżyserem, ale również autorem scenariusza, tak odnosi się do swojego najnowszego projektu: Film nawiązuje bezpośrednio do mitu Fausta. Odmiennie niż u Goethego stawką nie jest młodość i rozczarowanie nauką, przeciwnie, w „Eterze” doktor wierzy w naukę jako narzędzie dla spełnienia najbardziej wszetecznego z ludzkich pragnień jakim jest pełna fizyczna i duchowa władza nad drugim człowiekiem. Eter okaże się pierwszym krokiem na drodze pozbawienia człowieka wolnej woli, a hipoteza o tym, że wypełnia przestrzeń kosmiczną daje bohaterowi płonną nadzieję na władzę nad całym światem.

Kolejna tura zdjęć została zaplanowana na listopad – grudzień bieżącego roku.

GALERIA

WIĘCEJ O FILMIE

 

ETER, SF TOR, fot. Maciej Szczęśniak
Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego