EUROPEJSKA PREMIERA ETERU W RZYMIE

18 października rozpoczął się w Rzymie Międzynarodowy Festiwal Filmowy, gdzie europejską premierą miał najnowszy film Krzysztofa Zanussiego „Eter”. Obraz znalazł się w oficjalnej selekcji konkursowej festiwalu – uroczysty pokaz odbył się 19 października w prestiżowym Audytorium Parco della Musica. Na projekcji obecny był reżyser filmu, ukraiński aktor Ostáp Vakulúk wcielający się w rolę Tarasa, polsko-włoska aktorka Karolina Porcari grająca Damę, Anna Ostalska ze Studia Filmowego TOR, koordynatorka produkcji oraz postprodukcji filmu, włoska ekipa filmu, a także włoscy koproducenci - Paolo Maria Spina i Giuseppe Lepore. Konferencja prasowa zgromadziła licznych dziennikarzy, a pokłosie tego spotkania, jak również samej projekcji filmowej, odnaleźć dziś można w postaci licznych recenzji "Eteru" publikowanych w sieci oraz włoskiej prasie.

europejska premiera najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego „Eter”

europejska premiera najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego „Eter”

Entuzjastyczna, operująca niezwykle plastycznym językiem recenzja wyszła spod pióra Deborah Young i ukazała się na stronie amerykańskiego czasopisma „The Hollywood Reporter”. Autorka podkreśla, iż „niewielu już zostało reżyserów, którzy potrafią tak bezczelnie wtłaczać wysoką kulturę w duszę swoich filmów, jak robi to Krzysztof Zanussi, kreując jednocześnie na ekranie porywający dramat historyczny”. Nazwisko reżysera jest gwarancją starej szkoły filmowej o niepodważalnej jakości. Young chwali świetnego Jacka Poniedziałka, który występuje w roli Doktora („jego elegancki, czarny, skórzany kostium przywołujący na myśl skojarzenia i z rzeźnikiem, i nazistą jednocześnie!”), pisze o trafnie obsadzonym Ostapie Vakuliku. Dziennikarka poświęca też akapit olśniewającym zdjęciom Piotra Niemyjskiego, zauważając, że w kluczowych scenach filmu ujawniają się jego malarskie talenty, „łączące barbarzyństwo początku XX wieku z delikatnymi odcieniami bieli i kości słoniowej”.

europejska premiera najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego „Eter”

Kolejna witryna, „Il Messaggero”, także rozpoczyna tekst od stwierdzenia, iż „Eter” to wielki powrót polskiego reżysera w koprodukcji międzynarodowej. Chwali obecny w filmie klimat Wielkiej Wojny, wspaniałe aktorstwo Jacka Poniedziałka i Zsolta László, przywołuje obecne w treści obrazu historie: mit Fausta i postać Frankensteina. Autor tekstu dodaje, że obraz stanowi alegorię naszej epoki, stawiając pytania o aktualne również dziś sprawy moralne, polityczne i społeczne.

europejska premiera najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego „Eter” europejska premiera najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego „Eter”

Wnikliwy tekst o „Eterze” ukazał się także na portalu „New Cult Frame”. Jego autor – Maurizio G. De Bonis, również nazywa Zanussiego wielkim filmowcem, po którym można było się spodziewać, znając jego intelektualną i artystyczną historię, iż stworzy dzieło dające odpowiedzi na wiele ważnych pytań dotyczących ludzkiej egzystencji. Krytyk podkreśla, że miał sposobność zobaczyć film „zbudowany na bardzo precyzyjnej świadomości stylistycznej i estetycznej”. Bonis odnosi się również do zakończenia utworu, stwierdzając jednoznacznie, że ostatecznie nie ma znaczenia, jakie stanowisko przyjmie widz w stosunku do poruszanych kwestii, ale to, „czy w ogóle zacznie zastanawiać się nad wartością swoich działań oraz tym, że jednostka jest niczym w obliczu zagadki istnienia”.

europejska premiera najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego „Eter”

Podobne myśli zawarł w recenzji opublikowanej na stronie „Sentieri Selvaggi” Tonino De Pace. Dziennikarz zauważa, że reżyser „buduje opowieść na tajemnicy, a ktokolwiek jej nie widzi, jest ślepy”. Historia opowiadana jest nieśpiesznie, nie tracąc jednocześnie potrzebnego rygoru i dyscypliny. W dzisiejszych czasach, kiedy kwestia życia wydaje się mieć stały kontakt z naukowym laboratorium, Zanussi delikatnie ostrzega, nie będąc jednak powierzchownym moralizatorem, o niebezpieczeństwie nauki bez żadnych reguł. Zachęca do zaczerpnięcia pewnego „metafizycznego oddechu”.

europejska premiera najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego „Eter”

Na dzień przed uroczystą premierą filmu, Ambasada Polska wydała przyjęcie na cześć Krzysztofa Zanussiego. Wśród przyjaciół, znajomych, najbliższych współpracowników, a także przedstawicieli władz, reżyser świętował swój olbrzymi sukces – 29 pełnometrażowy film fabularny. Wydarzenie to zostało opisane na łamach gazety „La Notizia”.

 

Ambasada Polska wydała przyjęcie na cześć Krzysztofa Zanussiego.

Ambasada Polska wydała przyjęcie na cześć Krzysztofa Zanussiego.

Ambasada Polska wydała przyjęcie na cześć Krzysztofa Zanussiego.

WIĘCEJ O FILMIE

Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego

Szanowni Państwo,


Zgodnie z zarządzeniem1 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3września 2019 r. z dniem 1 października 2019 r. nastąpiło połączeniepaństwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia FilmówDokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Miniatur Filmowych.Powstała w wyniku połączenia państwowa instytucja kultury działaod dnia1 października 2019r. pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych iFabularnych.


W związku z powyższym prosimy aby korespondencje i zapytania kierować do WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH


Poniżej link:


http://www.wfdif.pl/pl/kontakt


[1] ZarządzenieMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia3 września 2019 r.wsprawie połączenia państwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnychoraz Studio Miniatur Filmowych oraz utworzenia państwowej instytucji kultury -Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (opublikowane w Dzienniku Urz. MKiDNpoz 89 z 2019r.).