KRZYSZTOF ZANUSSI LAUREATEM ORŁA 2019 ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA

W czwartek 7 marca podczas spotkania twórców nominowanych do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych ogłoszono nazwisko pierwszego zdobywcy nagrody. Orła 2019 za Osiągnięcia Życia otrzymał Krzysztof Zanussi. O werdykcie poinformował aktor Janusz Gajos, laureat tej nagrody z 2016r.

Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński, podkreślił, że Zanussi to reżyser, „który jest właściwie historią polskiego kina”, ale wciąż tworzy „piękne filmy”. Dodał również, że w 2001 r. został nagrodzony Orłami za film „Życia jako śmiertelna choroba przenoszona droga płciową”. „To jest najdłuższy tytuł, który wygrał w Orłach (...). Myślę, że Akademia w ten sposób wskazuje po raz kolejny, kogo najbardziej szanuje i na kim chce się wzorować. Fantastyczny człowiek, nauczyciel i persona, która reprezentuje tak naprawdę polskie kino na całym świecie”.

Orzeł za Osiągnięcia Życia to niezwykle prestiżowa nagroda, przyznawana za całokształt twórczości. Jej laureaci są wyłaniani w głosowaniu członków Polskiej Akademii Filmowej od 20 lat, od pierwszej edycji Orłów. Wśród dotychczasowych laureatów są zarówno reżyserzy: Stanisław Różewicz, Tadeusz Konwicki, Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Wajda, Jerzy Hoffman, Kazimierz Karabasz, Roman Polański, jak i aktorzy: Danuta Szaflarska, Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, ale też autorzy zdjęć jak Witold Sobociński. Laureatem pierwszego Orła za Osiągnięcia Życia, przyznanego w 1999 r., był Wojciech Jerzy Has.

Polskie Nagrody Filmowe wręczone zostaną podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. Ponadto, będzie ją można oglądać w transmisji otwartej na Canal + Polska. Start o godz. 20:00.

Serdecznie gratulujemy!

Orła 2019 za Osiągnięcia Życia otrzymał Krzysztof Zanussi.
fot. M. Rutkowski

 

Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego