PODWÓJNE WYRÓŻNIENIE DLA KRZYSZTOFA ZANUSSIEGO

W poniedziałek, 3 czerwca 2019r. w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród XXIX edycji konkursu „Teraz Polska” i X edycji plebiscytu „Wybitny Polak”. Konkurs „Teraz Polska” to najstarsza inicjatywa wyróżniająca i promująca najlepsze firmy, usługi, innowacje i samorządy pod patronatem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Podczas gali wyróżnienia odebrali również zasłużeni Polacy. Głównym celem konkursu jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i poza jego granicami. W tym roku nagrodzony został Krzysztof Zanussi!

„Wyłoniliśmy już ponad 700 laureatów Konkursu „Teraz Polska” i 26 laureatów Konkursu „Wybitny Polak”. Obserwowanie ewolucji polskiej przedsiębiorczości to niezwykłe doświadczenie. Krajowe firmy po zmianie systemu ustrojowego, której rocznicę, co znamienne, również w tych dniach świętujemy, musiały nadążać nie tylko za oczekiwaniami wewnętrznymi, ale także dogonić świat. Konkurs „Teraz Polska” znakomicie pokazuje, że przedsiębiorczy i kreatywni Polacy znakomicie wywiązali się z tego zadania" - podsumował przewodniczący Kapituły Godła "Teraz Polska" Michał Kleiber.

gala wręczenia nagród „Teraz Polska” - fot. Kamil Broszko, źródło: Teraz Polska
fot. Kamil Broszko, źródło: Teraz Polska.
konferencja prasowa „Teraz Polska” - fot. Kamil Broszko, źródło: Teraz Polska
fot. Kamil Broszko, źródło: Teraz Polska.

laureat nagrody Krzysztof Zanussi - fot. Kamil Broszko, źródło: Teraz Polska
fot. Kamil Broszko, źródło: Teraz Polska.

Z radością informujemy również o tym, że Krzysztof Zanussi odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości podczas tegorocznej gali 44 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

- Krzysztof Zanussi ma w swoimi dorobku w sumie trzydzieści pełnometrażowych filmów fabularnych, a ponadto liczne filmy telewizyjne – między innymi osiem godzinnych odcinków „Opowieści Weekendowych”, a także spektakle teatralne i operowe. Reżyseruje między innymi w teatrach w Mediolanie, Rzymie, Palermo, Syrakuzach, Bonn, Moskwie, Bremie, Bazylei. Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych polskich twórców za granicą - powiedziała Magdalena Jacoń, rzecznik prasowy festiwalu.

Artysta podczas gdyńskiego festiwalu już dwukrotnie odbierał nagrodę główną, a więc Złote Lwy. Miało to miejsce w 1977 roku, kiedy Krzysztof Zanussi odebrał statuetkę za film "Barwy Ochronne". Natomiast w 2000 roku triumfował z filmem „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”. Ponadto "Cwał" i "Persona non grata" otrzymały Nagrodę Jury.

 

Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego

Szanowni Państwo,


Zgodnie z zarządzeniem1 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3września 2019 r. z dniem 1 października 2019 r. nastąpiło połączeniepaństwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia FilmówDokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Miniatur Filmowych.Powstała w wyniku połączenia państwowa instytucja kultury działaod dnia1 października 2019r. pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych iFabularnych.


W związku z powyższym prosimy aby korespondencje i zapytania kierować do WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH


Poniżej link:


http://www.wfdif.pl/pl/kontakt


[1] ZarządzenieMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia3 września 2019 r.wsprawie połączenia państwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnychoraz Studio Miniatur Filmowych oraz utworzenia państwowej instytucji kultury -Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (opublikowane w Dzienniku Urz. MKiDNpoz 89 z 2019r.).