„17 CZERWCA O 17:00”

Dyrektor Studia Filmowego „TOR”, Krzysztof Zanussi, 17 czerwca obchodził 80. urodziny.

Jubileusz świętował tradycyjnie – w otoczeniu rodziny, przyjaciół i przyrody, czyli na przyjęciu w swoim ogrodzie w podwarszawskich Laskach. Spotkanie było wspaniałą okazją do złożenia reżyserowi życzeń i gratulacji. Oranżeria utonęła w kwiatach, drobne i większe upominki wypełniły wszystkie możliwe zakamarki, a pamiątkowa księga gości została zapisana wieloma ciepłymi słowami.

80 urodziny Krzysztofa Zanussi

Poza znakomitymi szparagami i truskawkami, można było się raczyć występami muzycznymi, gdzie zostały zaprezentowane znane polskie utwory z dawnych lat wykonane do dźwięków gitary akustycznej oraz arie operowe przy akompaniamencie fortepianu. Największą niespodzianką wieczoru pozostaje krótki koncert chóru młodzieży ze szkoły muzycznej z Białorusi, który w swoim repertuarze miał tradycyjne pieśni rosyjskie, znane także gościom polskojęzycznym, którzy poszerzyli swoimi głosami skład zespołu. Ukłonem w stronę gospodarza było wykonanie dwóch piosenek w języku polskim, do których dołączyło zapewnienie, że dzieci doskonale wiedzą, o czym są teksty i rozumieją ich znaczenie.

80 urodziny Krzysztofa Zanussi

Choć na pewno były to najbardziej osobiste obchody 80-lecia, nie były jedyne. Krzysztof Zanussi od początku roku ma grafik wypełniony spotkaniami, wywiadami, pokazami specjalnymi filmów oraz retrospektywami organizowanymi właśnie z okazji okrągłej rocznicy urodzin. Wśród tych wydarzeń warto wspomnieć o koncercie, który odbył się przy okazji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Ponadto ukazały się dwie książki opowiadające o reżyserze – „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbieta i Krzysztofem” Barbary Gruszki-Zych oraz „Wojtyła/Zanussi ‘Osoba i czyn’ w filmie” o. Michała Legana OSPPE i każde z wielu spotkań autorskich jest doskonałą okazją do świętowana jubileuszu. Tak jak i festiwale filmowe, gdzie Krzysztof Zanussi odbiera Nagrody Honorowe (np. w Wilnie) lub Za Osiągnięcia Życia (Orły 2019).

80 urodziny Krzysztofa Zanussi

Wyrazy uznania i życzenia napływają także od najważniejszych osób zaangażowanych w życie polityczne i kulturalne. Nie sposób wymienić wszystkich wspaniałych osób, które pamiętały o urodzinach reżysera, jednak warto wymienić choć niektórych: Andrzej Duda, Prezydent RP; Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Instytuty Polskie oraz Ambasady z wielu krajów na świecie. Jubilat bardzo serdecznie dziękuje wszystkim za pamięć i słowa uznania.

 

Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego

Szanowni Państwo,


Zgodnie z zarządzeniem1 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3września 2019 r. z dniem 1 października 2019 r. nastąpiło połączeniepaństwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia FilmówDokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Miniatur Filmowych.Powstała w wyniku połączenia państwowa instytucja kultury działaod dnia1 października 2019r. pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych iFabularnych.


W związku z powyższym prosimy aby korespondencje i zapytania kierować do WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH


Poniżej link:


http://www.wfdif.pl/pl/kontakt


[1] ZarządzenieMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia3 września 2019 r.wsprawie połączenia państwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnychoraz Studio Miniatur Filmowych oraz utworzenia państwowej instytucji kultury -Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (opublikowane w Dzienniku Urz. MKiDNpoz 89 z 2019r.).