KATOWICE JAKICH NIE ZNA KINO

Współautorka scenariusza i reżyser filmu „Zbliżenia” Magdalena Piekorz umieściła akcję swojej najnowszej produkcji na rodzinnym Śląsku.

Twórcy filmu uciekają jednak od śląskiego stereotypu w kinie (kopalnie, huty, hałdy, familoki) i pokazują współczesne, bardzo atrakcyjne i nowoczesne oblicze Katowic, miasta które na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniło, stając się ważnym ośrodkiem kultury oraz nowoczesnego designu i przemysłu kreatywnego.

Nie przypadkowo wśród obiektów zdjęciowych filmu „Zbliżenia” znalazły się między innymi: budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach,  nowoczesny dworzec autobusowy, galeria sztuki Wilson oraz sala koncertowa Akademii Muzycznej w Katowicach.

We wnętrzu Biblioteki Akademickiej zaplanowana została  scena rozgrywająca się  w biurze, w którym pracuje jeden z głównych bohaterów filmu –Jacek (w tej roli Łukasz Simlat). Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej to jedna z najnowocześniejszych bibliotek hybrydowych w Polsce. Otwarta w październiku ubiegłego roku. Zachwyca swoją prostą, a jednocześnie piękną bryłą, nawiązującą do otoczenia oraz klasycznie prostym, ale funkcjonalnym układem przestrzeni wewnątrz budynku. Książki, dokumenty i inne materiały są dostępne dla wszystkich i na wszelkich możliwych nośnikach.

Magdalena Piekorz pokaże w swoim filmie również Salę Koncertową znajdującą się w najnowszym budynku należącym do Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach – Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej. Sala mieści 480 słuchaczy, charakteryzuje się znakomitą akustyką, dysponuje również studiem nagrań. To tutaj odbędzie się scena koncertu, w którym jako słuchacze będzie uczestniczyła para głównych bohaterów filmu, czyli Marta i Jacek (w tych rolach Joanna Orleańska i Łukasz Simlat)

Akademia Muzyczna imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach jest najstarszą wyższą uczelnią działającą na Górnym Śląsku. Jej początek związany jest z Państwowym Konserwatorium Muzycznym, które swoją działalność zainaugurowało uroczystym koncertem w dniu 28 września 1929 roku.

W filmie zobaczymy również otwartą w 2001 roku galerię sztuki współczesnej w zrewitalizowanym budynku cechowni i łaźni szybów Wilson kopalni “Wieczorek”.

To miejsce twórcy filmu wybrali do nakręcenia sceny wernisażu twórczości głównej bohaterki filmu Marty (w tej roli Joanna Orleańska).

Głównym celem Galerii Willson jest promocja młodych, zaangażowanych twórców oraz prezentacja polskiej i światowej sztuki współczesnej. Oprócz wystaw sztuki współczesnej, oraz festiwali odbywają się tu także koncerty, warsztaty artystyczne spektakle teatralne.

Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego

Szanowni Państwo,


Zgodnie z zarządzeniem1 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3września 2019 r. z dniem 1 października 2019 r. nastąpiło połączeniepaństwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia FilmówDokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Miniatur Filmowych.Powstała w wyniku połączenia państwowa instytucja kultury działaod dnia1 października 2019r. pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych iFabularnych.


W związku z powyższym prosimy aby korespondencje i zapytania kierować do WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH


Poniżej link:


http://www.wfdif.pl/pl/kontakt


[1] ZarządzenieMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia3 września 2019 r.wsprawie połączenia państwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnychoraz Studio Miniatur Filmowych oraz utworzenia państwowej instytucji kultury -Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (opublikowane w Dzienniku Urz. MKiDNpoz 89 z 2019r.).