ŚWIATOWA PREMIERA - OBCE CIAŁO W TORONTO

„Obce ciało” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego rozpoczyna swoje festiwalowe życie. Światowa premiera filmu odbędzie się 8 września 2014 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, który zaprosił film do sekcji Masters – czyli „najnowsze dzieła najbardziej wpływowych reżyserów światowego kina autorskiego”. Reżyser będzie uczestniczył w dwóch z pięciu zaplanowanych pokazów.

Oto co napisał o „Obcym ciele” Piers Handling – dyrektor artystyczny Festiwalu w Toronto od 1982 roku:

Błyskotliwy młody Włoch w Polsce rozdarty między dwiema kobietami – nowicjuszką zakonną i pozbawioną skrupułów karierowiczką w korporacji – w kąśliwej wizji współczesnej Polski mistrza ekranu Krzysztofa Zanussiego.

Polski mistrz Krzysztof Zanussi zawsze pełnił po części rolę sumienia narodu, drążąc tematykę moralnej i duchowej kondycji społeczeństwa. W „Obcym ciele” przedstawia bezkompromisowy obraz współczesnej Polski widzianej głównie oczami dwóch bardzo różnych kobiet, których życie zazębia się poprzez wspólną relację z młodym mężczyzną.

Kiedy po raz pierwszy spotykamy Angelo (Riccardo Leonelli), błyskotliwego młodego Włocha, jest po uszy zakochany w Kasi (Agata Buzek) – Polce, która mimo błagań Angelo i własnego ojca postanawia zostać zakonnicą. Żaden z mężczyzn nie rozumie, dlaczego obrała tę drogę, ale ona jest zdeterminowana. W nadziei, że skłoni ją do zmiany zdania, Angelo przenosi się do miasta leżącego w pobliżu klasztoru, w którym Kasia przygotowuje się do złożenia ślubów. Zatrudnia się w prężnej nowej firmie, w której zwraca na siebie uwagę ambitnej i niezwykle atrakcyjnej szefowej Kris (Agnieszka Grochowska) – kobiety, której nic nie powstrzyma w dążeniu na sam szczyt. W tej scenerii Zanussi może już badać nie tylko to, jakie konsekwencje przyniósł Polsce kapitalizm, ale również jak dawna Polska nadal oddziałuje na współczesność.

Bezpardonowa biurowa polityka toruje drogę niebezpiecznym seksualnym upodobaniom w miarę, jak stawka rośnie. Tymczasem nasza młoda nowicjuszka porusza się w świecie oddalonym chyba o miliony mil stąd. Zanussi analizuje koncepcje wolności – duchowej i seksualnej, religijnej i gospodarczej – a jednocześnie ocenia moralne ruiny dzisiejszej Polski z typową dla siebie inteligencją i stylem, znajdując niewiele pociechy w świecie, który zatracił swój etyczny kompas. - PIERS HANDLING

Pełny program pokazów Toronto IFF:

8 września godz. 21:00 Isabel Bader Theatre oraz godz. 21:00 pokaz branżowy w Scotiabank Theatre, Scotiabank 6
10 września godz. 11:30 AGO Jackman Hall
11 września godz. 14:45 pokaz branżowy w Scotiabank Theatre, Scotiabank 9
13 września godz. 21:15 Scotiabank Theatre, Scotiabank 4.

Więcej o filmie »

Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego

Szanowni Państwo,


Zgodnie z zarządzeniem1 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3września 2019 r. z dniem 1 października 2019 r. nastąpiło połączeniepaństwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia FilmówDokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Miniatur Filmowych.Powstała w wyniku połączenia państwowa instytucja kultury działaod dnia1 października 2019r. pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych iFabularnych.


W związku z powyższym prosimy aby korespondencje i zapytania kierować do WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH


Poniżej link:


http://www.wfdif.pl/pl/kontakt


[1] ZarządzenieMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia3 września 2019 r.wsprawie połączenia państwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnychoraz Studio Miniatur Filmowych oraz utworzenia państwowej instytucji kultury -Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (opublikowane w Dzienniku Urz. MKiDNpoz 89 z 2019r.).