SREBRNY NIEDŹWIEDŹ POD ELEKTRYCZNYMI CHMURAMI

Wielki sukces rosyjsko-ukraińsko-polskiej koprodukcji na 65. Berlinale!
Na zakończonym właśnie festiwalu międzynarodowe jury pod przewodnictwem Darrena Aronofskiego przyznało Srebrnego Niedźwiedzia autorom zdjęć do filmu Pod elektrycznymi chmurami - Evgenijowi Privinowi i Sergeyowi Mikhalchukowi.

Film, wyprodukowany przez Apple Film Production w koprodukcji z Telewizją Polską i przy wsparciu Studia Filmowego TOR Krzysztofa Zanussiego, wyreżyserował Aleksiej German Jr., jeden z najbardziej uznanych i wielokrotnie nagradzany na światowych festiwalach reżyserów rosyjskich młodego pokolenia (m.in. Srebrne Lwy w Wenecji).

Pod elektrycznymi chmurami to przeplatające się wzajemnie historie o Rosji na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Gorzka opowieść, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość nieustannie się przenikają, a każda z tych perspektyw jest równie silna i przeciwstawia się pozostałym. 

Dumy z wielkiego sukcesu nie ukrywa polski koproducent filmu, Dariusz Jabłoński: "Tego Srebrnego Niedźwiedzia z Aleksiejem Germanem Jr. zdobyliśmy my - Apple Film Production, Telewizja Polska i Studio Tor - dla polskiego widza, pomagając zrobić najważniejszy film o współczesnej Rosji. Jak napisał tuż po premierze rosyjski krytyk: 'German wyprzedził nas i z dystansu patrzy nie tylko na przyszłość, ale też na ostatnie 100 lat Rosji: długo kręcony film po snajpersku namierza zasysającą nas atmosferę upadku, przeczucie toczącej się już wojny i nadciągającej katastrofy, tlącej się gdzieś za kadrem".

Pod elektrycznymi chmurami został wyprodukowany przez Metrafilms (Rosja), Linked Films (Ukraina) w koprodukcji z Channel One (Rosja), Apple Film Production (Polska) i  Telewizji Polskiej S.A. przy wsparciu Ministra Kultury Federacji Rosyjskiej, Ukrainian State Film Agency, Saga Film (Rosja), Studia Filmowego Tor (Polska) i Studio Metranom (Rosja).

Producenci:    
Artem Vasiliev (Metrafilms Ltd, Rosja), Andrey Saveliev (Rosja), Rushan Nasibulin (Rosja), Sergey Antonov/ Egor Olesov (Linked Films Ltd, Ukraina), Dariusz Jabłoński (Apple Film Production, Polska)

Koproducenci:
Izabela Wójcik/ Violetta Kamińska (Apple Film Production, Polska), Krzysztof Zanussi (Studio Filmowe Tor, Polska)
Międzynarodowym agentem sprzedaży jest firma Boutique Films.

Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego