„JESIENIĄ BĘDZIE TRUDNIEJ…” POKOT W ZDJĘCIACH

„Jesienią i w zimie fizycznie będzie trudniej, ale w głowie jaśniej” – Agnieszka Holland zakończyła pierwszy etap zdjęć do filmu „Pokot”

„Każdy film jest zupełnie nowym, pełnym niepewności, wyzwaniem” – powiedziała Agnieszka Holland po zakończeniu pierwszego etapu zdjęć do najnowszej produkcji Studia Filmowego TOR pt. „Pokot”. „Ten szczególnie, bo odbiega od oswojonej już przeze mnie formy realistycznego, psychologicznego dramatu. Tutaj gatunek jest znacznie bardziej płynny i logika narracji, nie ma takiej, łatwiejszej dla mnie, kauzalności”– dodała.

Prace na planie ekranizacji powieści Olgi Tokarczuk zostały podzielone na trzy etapy – letni, jesienny i zimowy. Koprodukcja polsko-czesko-szwedzko-niemiecka, w reżyserii Agnieszki Holland, będzie powstawała między innymi w Międzygórzu, Bystrzycy, Nowej Rudzie i Berlinie.

Historia kryminalna osadzona w odrealnionym świecie wykreowanym w powieści Olgi Tokarczuk, na ekranie będzie operowała językiem filmowym znanym widzom chociażby z obrazów Wesa Andersona i braci Coen.

„Tłumaczenie rzeczywistości na język filmu (tym bardziej metaforyczny) jest związane z kompromisem i frustracją. Widać, o ile prężniejszy jest język literatury. Zależy nam, żeby wykorzystać rzeczywistość Kotliny Kłodzkiej do zbudowania świata – magicznego w pewnym stopniu – naszej bohaterki Duszejko. A ściślej – Kotlina w idealnym założeniu też ma się stać ważną bohaterką filmu.” – powiedziała reżyser.

W filmie zagrają między innymi: AGNIESZKA MANDAT, WIKTOR ZBOROWSKI, JAKUB GIERSZAŁ, BORYS SZYC, ANDRZEJ GRABOWSKI, TOMASZ KOT I KATARZYNA HERMAN.

Obecnie trwają przygotowania do kolejnego etapu zdjęć, który rozpocznie się na przełomie października i listopada.

„Warunki będą trudniejsze jesienią i w zimie, ale mam nadzieje, że będziemy już wtedy więcej wiedzieć o formie, więc fizycznie będzie trudniej, ale w głowie jaśniej” – podsumowała Agnieszka Holland.

W oczekiwaniu na kolejne informacje dotyczące produkcji, prezentujemy galerię zdjęć letniej odsłony planu filmu „Pokot”.

Więcej o filmie „Pokot” »

Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego

Szanowni Państwo,


Zgodnie z zarządzeniem1 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3września 2019 r. z dniem 1 października 2019 r. nastąpiło połączeniepaństwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia FilmówDokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Miniatur Filmowych.Powstała w wyniku połączenia państwowa instytucja kultury działaod dnia1 października 2019r. pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych iFabularnych.


W związku z powyższym prosimy aby korespondencje i zapytania kierować do WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH


Poniżej link:


http://www.wfdif.pl/pl/kontakt


[1] ZarządzenieMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia3 września 2019 r.wsprawie połączenia państwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnychoraz Studio Miniatur Filmowych oraz utworzenia państwowej instytucji kultury -Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (opublikowane w Dzienniku Urz. MKiDNpoz 89 z 2019r.).