BEZPŁATNE WARSZTATY Z JACKIEM BŁAWUTEM

Polska Akademia Filmowa ogłosiła rok 2016 Rokiem Kieślowskiego. Z dokumentalną twórczością polskiego reżysera, a także zagadnieniami związanymi z realizacją filmów dokumentalnych, będzie się można zapoznać podczas bezpłatnych warsztatów, które odbędą się w dniach 28-29 kwietnia w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Zajęcia poprowadzi Jacek Bławut – operator i reżyser filmowy, który współpracował z Kieślowskim.

Krzysztof Kieślowski, którego 20. rocznicę śmierci obchodziliśmy w marcu i który jest patronem bieżącego roku, oprócz znakomitych filmów fabularnych zrealizował również wiele ciekawych dokumentów. O sztuce tworzenia filmu dokumentalnego opowiadał będzie w CeTA, w oparciu o filmy swoje i Kieślowskiego, Jacek Bławut – reżyser i operator, autor zdjęć do „Dekalogu X”.

„Dwudniowe warsztaty „Krzysztof Kieślowski w dokumencie” realizowane są we współpracy z Europejską Fundacją Edukacji Audiowizualnej DISCE, ze Studiem Filmowym TOR oraz Cyfrowym Repozytorium Filmowym. Zajęcia adresowane są do osób zainteresowanych tym gatunkiem kina, studentów kierunków filmowych i artystycznych oraz twórców realizujących już swoje pierwsze dokumentalne produkcje” – mówi dr Robert Banasiak, Dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych.

Podczas pierwszego dnia zajęć prowadzący Jacek Bławut opowie m.in. o swojej współpracy z Krzysztofem Kieślowskim podczas realizacji „Dekalogu X”, o najważniejszych polskich filmach dokumentalnych i ich twórcach, a także rodzajach dokumentów. Zaprezentowane zostaną także wybrane filmy Kieślowskiego m.in. „Z punktu widzenia nocnego portiera”. Drugiego dnia warsztatów Jacek Bławut zaprezentuje swoje produkcje i opowie o pracy nad nimi. Reżyser przedstawi również proces powstawania filmu dokumentalnego – od znalezienia tematu i bohatera, poprzez dokumentację i pisanie scenariusza, aż po realizację.

Zgłoszenia na warsztaty należy przesyłać do 21 kwietnia poprzez formularz zamieszczony na stronie: http://filmstudioceta.pl/pl/warsztaty-2/. Liczba miejsc jest ograniczona.

Jacek Bławut – operator i reżyser filmowy, wykładowca w szkołach filmowych m.in. w Berlinie, Hanowerze, Łodzi i Warszawie. W 1982 r. ukończył Wydział Operatorski na PWSFTviT w Łodzi. Jest autorem zdjęć do filmów fabularnych m.in. „Dzień świra” i „Porno” Marka Koterskiego oraz „Dekalog X” Krzysztofa Kieślowskiego, a także twórcą wielu filmów dokumentalnych m.in. „Wojownik”, „Szczur w koronie”, „Born dead”, „Nienormalni”, „Kostka cukru”. Od 2003 jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Więcej o roku Krzysztofa Kieślowskiego:

Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego