O SUKCESACH „NAJPIĘKNIEJSZYCH FAJERWERKÓW EVER”

Krótkometrażowy film Aleksandry Terpińskiej zaprezentowany został po raz pierwszy światowej publiczności 24 maja w Cannes, gdzie olśnił francuską publiczność i opuścił festiwal aż z dwiema nagrodami: Canal + dla krótkiego metrażu oraz Rail d’Or dla najlepszego filmu krótkometrażowego sekcji 56. Semaine de la Crtique, czyli Tygodnia Krytyki. To niezależne jury co roku docenia młode talenty, ich debiuty lub drugie dzieła. Żadnej innej polskiej produkcji nie udało się nigdy wcześniej zdobyć tej nagrody.

Tymczasem „Najpiękniejsze fajerwerki ever” rozpoczęły swoją podróż po festiwalach filmowych w  kraju zdobywając kolejne wyróżnienia. Na koszalińskim festiwalu „Młodzi i Film” Jantarem uhonorowano reżyserkę oraz operatora obrazu, Michała Dymeka. Potwierdzony został także udział produkcji w konkursie festiwalu Transatalntyk z Łodzi oraz 3 nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego festiwalu Kameralne Lato z Radomia. Trzymamy kciuki za pomyślne werdykty obradujących!

Film Aleksandry Terpińskiej jest rezultatem zeszłorocznego konkursu scenariuszowego z okazji Roku Krzysztofa Kieślowskiego zorganizowanym przez Telewizję Kino Polska, Studio Munka – SFP, Studio Filmowe TOR oraz Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych. Pomysł był dość przewrotny: chodziło bowiem o przedstawienie propozycji, która inspirowałaby się „Przypadkiem” Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyserka zaproponowała opowieść o jednym dniu z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą szybko zmodyfikować swoje plany na przyszłość. Akcja filmu toczy się we współczesności, jednak nie ogranicza się jedynie do polityki, autorce w krótkim scenariuszu udało się również uchwycić frapującą historię miłosną. I to właśnie ten zamysł nagrodziło jury kierowana przez Krzysztofa Zanussiego. Laury dla „Najpiękniejszych fajerwerków ever” dowodzą tylko, że był to wybór doskonały. 

Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego