300 mil do nieba
MACIEJ DEJCZER
OPIS

W 1985 roku bracia Zielińscy, piętnastoletni Adam i dwunastoletni Krzysztof, ukryci pod podwoziem ciężarówki przedostali się do Szwecji. Polskie władze za wszelką cenę starały się sprowadzić chłopców do kraju. Ich rodzice nie wystąpili z żądaniem ekstradycji, uważając, że chłopcy sami powinni decydować o swoim losie. Odebrano im w efekcie prawa rodzicielskie. Obaj chłopcy pozostali w Szwecji. Do uzyskania pełnoletności mieszkali w rodzinie zastępczej. Dzisiaj są już całkowicie samodzielni. Film Maciej Dejczera obejrzeli na Kongresie Praw Człowieka i Obywatela w Strasburgu w 1989 roku. Powiedzieli o nim, że w pełni oddaje ich przeżycia. Jednak "300 mil do nieba" nie jest kroniką wydarzeń z 1985 roku, choć wiele fragmentów filmu powstało na podstawie dokumentacji tej niezwykle spektakularnej ucieczki. Filmowi bohaterowie - Jędrek i Grześ - mieszkają z rodzicami i licznym rodzeństwem w barakowozie, żyjąc w bardzo ciężkich warunkach. Ojciec, nauczyciel historii, był dwukrotnie zwalniany z pracy za poglądy polityczne. Chłopcy postanawiają spełnić swoje marzenia o lepszym życiu i uciec na Zachód. Razem z nimi wybiera się szkolna koleżanak Elka. Jednak jedynie Jędrkowi i Grzesiowi udaje się przejechać przez granicę pod podwoziem TIR-a. Kiedy cieżarówka po kontroli granicznej wjeżdża na prom, zmęczeni zasypiają. Budzą się już na lądzie i dowiadują się, że są w Danii. Tam trafiają do obozu dla uchodźców. Władze duńskie zapewniają ich, że wkrótce zostaną odesłani do Polski. Ich losem zaczyna się interesować dziennikarka, która wyemigrowała z Polski. Dzięki jej staraniom, chłopcy otrzymują azyl. To również ona pomaga im skontaktować się z rodzicami. W dramatycznej rozmowie przez telefon ojciec zdobywa się na to, by powiedzieć synom, żeby nigdy nie wracali do kraju.

NAGRODY

Felix'89 za najlepszy debiut europejski w 1988 roku
Nagroda Dziennikarzy zagranicznych na XIV FPFF w Gdańsku-Gdyni
Felix '89 za najlepszy debiut europejski

REŻYSERIA
MACIEJ DEJCZER
SCENARIUSZ
MACIEJ DEJCZER CEZARY HARASIMOWICZ
ZDJĘCIA
KRZYSZTOF PTAK

MUZYKA

MICHAŁ LORENC

OBSADA

ADRIANNA BIEDRZYŃSKA

DZIENNIKARKA


BARBARA DZIDO-LELIŃSKA
MAŁGORZATA ROŻNIATOWSKA

SĘDZINA


KATARZYNA PAWLAK
ANNA DEJCZER
KAMA KOWALEWSKA

ELKA


JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK

BARBARA KWIATKOWSKA, MATKA GRZESIA I JĘDRKA


WOJCIECH KLATA

GRZEŚ KWIATKOWSKI


RAFAŁ ZIMOWSKI

JĘDREK KWIATKOWSKI


ANDRZEJ MELLIN

TADEUSZ KWIATKOWSKI, OJCIEC GRZESIA I JĘDRKA


ALEKSANDER BEDNARZ

NAUCZYCIEL


KRZYSZTOF STROIŃSKI

ZDZISIO, OJCIEC ELKI


HANS CHRISTIAN AEGIDIUS

MUZYK


WIESŁAW KOMASA

KOMORNIK


RYSZARD MRÓZ

PROKURATOR


HENRYK NIEBUDEK

MILICJANT


JERZY SCHEJBAL

KONSUL


PETER STEEN

URZĘDNIK W OBOZIE


HOLGER VISTISEN

PRACOWNIK STACJI BENZYNOWEJ


WOJCIECH BIEDROŃ
STANISŁAW JASKUŁKA

LEKARZ


WOJCIECH NOWAK
MAREK PIETRAK
TADEUSZ TEODORCZYK

URZĘDNIK SĄDOWY


TOMASZ KAMIŃSKI

BLIŹNIAK, SYN KWIATKOWSKICH


OSKAR KAMIŃSKI

BLIŹNIAK, SYN KWIATKOWSKICH


EDWARD WARWAS

ROK PRODUKCJI
1989
CZAS TRWANIA
93 MIN
GALERIA
WYDANIA
DVD (Galapagos)
FILM
ZREKONSTRUOWANY
CYFROWO

Za procesy technologiczne dotyczące digitalizacji, rekonstrukcji cyfrowej oraz procesów DI odpowiedzialna jest Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny.

logo FINA

Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego

Szanowni Państwo,


Zgodnie z zarządzeniem1 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3września 2019 r. z dniem 1 października 2019 r. nastąpiło połączeniepaństwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia FilmówDokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Miniatur Filmowych.Powstała w wyniku połączenia państwowa instytucja kultury działaod dnia1 października 2019r. pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych iFabularnych.


W związku z powyższym prosimy aby korespondencje i zapytania kierować do WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH


Poniżej link:


http://www.wfdif.pl/pl/kontakt


[1] ZarządzenieMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia3 września 2019 r.wsprawie połączenia państwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnychoraz Studio Miniatur Filmowych oraz utworzenia państwowej instytucji kultury -Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (opublikowane w Dzienniku Urz. MKiDNpoz 89 z 2019r.).