Bez końca
KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI
OPIS

Rok 1982. Nazajutrz po własnym pogrzebie mecenas Antoni Zyro wraca do swego mieszkania i odtąd towarzyszyć będzie żyjącym, a czasami i ingerować w ich losy. Przygotowywał się on do obrony przebywającego w więzieniu młodego robotnika Dariusza, który kierował strajkiem, choć nie był członkiem "Solidarności". Teraz jego obrony podjął się mecenas Labrador, pragmatyk sugerujący, że nie jest ważne, co oskarżony faktycznie myśli, lecz w jaki sposób ma odpowiadać na pytania w sądzie. Dariusz odrzuca jednak zarówno tę "grę z sądem", jak i proponowane mu przez aplikanta adwokata przyznanie się do rzekomej winy i podkreślenie politycznych motywów. Domaga się on pełnej jasności i prawdy, a tym samym możliwości odnalezienia drogi porozumienia. Dariusz zostaje skazany na rok i sześć miesięcy więzienia, z zawieszeniem wykonania kary i uchyleniem tymczasowego aresztu . . . Urszula nie potrafi się odnaleźć po śmierci męża, przekonuje się, jak bardzo go kochała. Nie angażuje jej w pełni sprawa Dariusza, nie potrafi jej pomóc przybyły z zagranicy Tomek, przyjaciel Antka. Odwozi syna do teściowej i popełnia samobójstwo. Nad jej ciałem pojawia się Antek. Wychodzą razem na leśną polanę i oddalają się. "Film Kieślowskiego jest gorzki, jego zakończenie jest tragiczne. Ale odsłania on bezlitośnie, warstwa po warstwie, wszystkie nieomal pokłady skłóconej i dramatycznej materii życia w Polsce dzisiejszej" - pisano w roku 1984 w jednej z recenzji. Odwołując się do polskich doświadczeń stanu wojennego - akcja filmu rozgrywa się w roku 1982 - reżyser kreuje własną wizję ówczesnego konfliktu społecznego i analizuje różne mechanizmy jego neutralizowania, a ich skuteczność ocenia z całą surowością.

REŻYSERIA
KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI
SCENARIUSZ
KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI KRZYSZTOF PIESIEWICZ
ZDJĘCIA
JACEK PETRYCKI

MUZYKA

ZBIGNIEW PREISNER

OBSADA

MARIA PAKULNIS

JOANNA STACH, ŻONA DARIUSZA


MARZENA TRYBAŁA

MARTA DURAJ


ELŻBIETA KILARSKA

MATKA ANTKA


HANNA DUNOWSKA-HUNEK

JUSTYNA, DZIAŁACZKA OPOZYCJI


KATARZYNA FIGURA

ASYSTENTKA HIPNOTYZERA


KATARZYNA JUNGOWSKA
MAŁGORZATA KACZMARSKA
GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA

URSZULA ZYRO


ALEKSANDER BARDINI

MECENAS MIECZYSŁAW LABRADOR


JERZY RADZIWIŁOWICZ

MECENAS ANTONI ZYRO


ARTUR BARCIŚ

DARIUSZ STACH


MICHAŁ BAJOR

APLIKANT MIECIO


MAREK KONDRAT

TOMEK, PRZYJACIEL ZYRÓW


TADEUSZ BRADECKI

HIPNOTYZER


DANIEL WEBB

AMERYKANIN


KRZYSZTOF KRZEMIŃSKI

JACEK, SYN ZYRÓW


ADAM FERENCY

"RUMCAJS", DZIAŁACZ OPOZYCJI


JERZY KAMAS

SĘDZIA BIEDROŃ


JAN TESARZ

OJCIEC JOANNY


ANDRZEJ SZALAWSKI

ADWOKAT, ZNAJOMY LABRADORA


JACEK DOMAŃSKI

DZIAŁACZ OPOZYCJI, ZNAJOMY STACHÓW


JACEK HILCHEN
ANDRZEJ KRASICKI

SĘDZIA


TOMASZ TARASZKIEWICZ
BOGDAN NIEWINOWSKI

PAN KAZIMIERZ, SZATNIARZ W GMACHU SĄDÓW


ROK PRODUKCJI
1984
CZAS TRWANIA
103 MIN
GALERIA GALERIA REKONSTRUKCJA MULTIMEDIA
FILM
ZREKONSTRUOWANY
CYFROWO
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Kultura+ NInA oraz Programu Operacyjnego Edukacja i Upowszechnianie Kultury Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. logo Kultura+, MKiDN, Digitalizacja logo NiNA, PISF
Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego

Szanowni Państwo,


Zgodnie z zarządzeniem1 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3września 2019 r. z dniem 1 października 2019 r. nastąpiło połączeniepaństwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia FilmówDokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Miniatur Filmowych.Powstała w wyniku połączenia państwowa instytucja kultury działaod dnia1 października 2019r. pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych iFabularnych.


W związku z powyższym prosimy aby korespondencje i zapytania kierować do WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH


Poniżej link:


http://www.wfdif.pl/pl/kontakt


[1] ZarządzenieMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia3 września 2019 r.wsprawie połączenia państwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnychoraz Studio Miniatur Filmowych oraz utworzenia państwowej instytucji kultury -Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (opublikowane w Dzienniku Urz. MKiDNpoz 89 z 2019r.).