Kratka
PAWEŁ ŁOZIŃSKI
OPIS

"Kratka" powstała jako jeden z filmów, zrealizowanych przez debiutujących reżyserów pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego. Twórca "Dekalogu" jest zresztą autorem pomysłu, który legł u podstaw scenariusza. Reżyser "Kratki" - Paweł Łoziński (asystent Kieślowskiego podczas kręcenia "Trzech kolorów") skonstruował fabułę na starogreckiej zasadzie trzech jedności: czasu, miejsca i akcji. Dwóch ludzi spotyka się pewnego ranka w centrum Warszawy - Sebastian, 10-letni chłopak z rozbitej rodziny, i zgorzkniały emeryt, Eugeniusz. Obaj zauważają zgubiony pod hotelem przez francuskich turystów 500 frankowy banknot. Jest tylko pewien problem: pieniądz wpadł do głębokiej kratki kanalizacyjnej, nie jest łatwo go wyjąć. Zaczynają ze sobą walczyć, stary jest silniejszy, mały sprytniejszy i bardziej bezwzględny. Kiedy wydaje się już, że chłopak wygrał, dostęp do kratki blokuje parkująca pod hotelem furgonetka. Samochód może odjechać w każdej chwili, trzeba czekać. Skazani na siebie postanawiają działać razem i podzielić się znalezionymi pieniędzmi. Chcąc niechcąc, spędzą ze sobą cały dzień. Zbliżą się do siebie. Eugeniusz wreszcie znalazł kogoś, kto chce go słuchać. Udaje przed chłopcem, że powiodło mu się w życiu. Opowiada o kochających dzieciach, wnukach, które czekają na niego w Australii. Niedługo ma do nich wyjechać na stełe. Naprawdę Eugeniusz jest emerytowanym windziarzem, samotnym człowiekiem, którego nikt nie potrzebuje. Chłopak dość szybko się tego domyśli, ale będzie udawał, że mu wierzy. Zdążył już trochę polubić starego. Ale kiedy w finale znów spotykają się nad kratką i Eugeniusz jeszcze raz spróbuje oszukać chłopca, Sebastian bez skrupułów go zdemaskuje. Stary straci banknot, ale zdobędzie się na odważny gest, uratuje chłopca przed zemstą hotelowych taksówkarzy.

NAGRODY

Specjalne Wyróżnienie na MFFw Berlinie'97
Nagroda za debiut na FPFF Gdynia'96
specjalne wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym BERLIN '97
najlepszy film na Festiwalu Filmów Dziecięcych w POZNANIU,
 nagroda za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych GDYNIA '96,

REŻYSERIA
PAWEŁ ŁOZIŃSKI
SCENARIUSZ
PAWEŁ ŁOZIŃSKI PIOTR CZEKANOWSKI
ZDJĘCIA
JACEK BŁAWUT

MUZYKA

JANUSZ GRUDZIŃSKI

OBSADA

JADWIGA BUKOWSKA

BABCIA SEBASTIANA


JOLANTA CZAPLIŃSKA

KIEROWNICZKA KAWIARNI


JOANNA KOTOMSKA

CAROLINE


IVONNE KRAUZE

FRANCUZKA


KATARZYNA ROMAŃCZUK

KELNERKA


MARIA MAJ
JERZY KAMAS

EUGENIUSZ


MICHAŁ MICHALAK

SEBASTIAN


JERZY DOMINIK

PORTIER


LECH DYBLIK

SPRZEDAWCA ŻETONÓW


TOMASZ GROCHOCZYŃSKI

TAKSÓWKARZ


ZYGMUNT HOBOT

WINDZIARZ


SŁAWOMIR HOLLAND

KIEROWCA


JAN KRAUZE

FRANCUZ


SŁAWOMIR ORZECHOWSKI

TAKSÓWKARZ


JERZY POŻAROWSKI

STRAŻNIK


JACEK URLATA

KOLEGA SEBASTIANA


KRZYSZTOF WIECZOREK

ŻEBRAK


PIOTR ZELT

STRAŻNIK


WAWRZYNIEC KOŚCIELNIAK

DUBBING ROLI MICHAŁA MICHALAKA


ROK PRODUKCJI
1996
CZAS TRWANIA
49 MIN
Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego

Szanowni Państwo,


Zgodnie z zarządzeniem1 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3września 2019 r. z dniem 1 października 2019 r. nastąpiło połączeniepaństwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia FilmówDokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Miniatur Filmowych.Powstała w wyniku połączenia państwowa instytucja kultury działaod dnia1 października 2019r. pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych iFabularnych.


W związku z powyższym prosimy aby korespondencje i zapytania kierować do WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH


Poniżej link:


http://www.wfdif.pl/pl/kontakt


[1] ZarządzenieMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia3 września 2019 r.wsprawie połączenia państwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnychoraz Studio Miniatur Filmowych oraz utworzenia państwowej instytucji kultury -Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (opublikowane w Dzienniku Urz. MKiDNpoz 89 z 2019r.).