Opadły liście z drzew
STANISŁAW RÓŻEWICZ
OPIS

Rok 1947. Dwudziestoletni Henryk jedzie pociągiem nad morze. W czasie podróży wracają w pamięci obrazy, ludzie i sytuacje przeżywane w ostatnim roku wojny. Dom, matka, siostra Zosia, warsztat mechaniczny, w którym terminował, koledzy z konspiracji, powszechni dzień okupacji, pełen niebezpieczeństw, zmuszający często do niełatwych decyzji i wyborów. Kilka wspomnień powraca ze szczególną wyrazistością: aresztowanie majstra w warsztacie przez gestapo, zdobywanie trucizny dla kolegi mającego wykonać trudne konspiracyjne zadanie, lęk Zosi przed grożącą w każdej chwili wpadką przy przewożeniu amunicji i gazetek, upokorzenia doznane od żandarmów. Wspomina dzień, w którym wyruszył do oddziału partyzanckiego w lesie, chłopa, który go tam doprowadził, wzruszenie na widok wartownika z biało-czerwoną opaską, nowe wrażenia i przeżycia wśród towarzyszy broni. W pewien deszczowy wieczór, w ziemiance snują plany na temat tego, co będą robić po wojnie. "Wir", "Piorun", "Maks" i inni dzielą się swymi marzeniami; stary sierżant "Piorun" długo opowiada o morzu, którego nie widzieli inni. Jednak żadne z jego marzeń się nie spełni: "Piorun" ginie od kuli żandarma w zasadzce. Henryk podczas walki zdobywa broń i przechodzi chrzest bojowy. Inne wspomnienia: schwytanie Forschutza - mordercy Polaków, zlikwidowanym następnie przez oddział, wykonanie wyroku na konfidencie gestapo... Z całą wyrazistością staje przed oczyma Henryka młodziutka łączniczka "Czajka", jego pierwsza miłość. I dzień, w którym "Czajka" przyniosła mu wiadomość o wpadce Zosi, aresztowanej z kompromitującym transportem. I jeszcze jedno tragiczne wspomnienie: o gospodarzu, który prowadził go do lasu, a zginął zamordowany przez Niemców podczas pacyfikacji... Zagrożony okrążeniem oddział Henryka opuszcza miejsce postoju. Długie marsze dzienne i nocne, w deszczu i trudnym terenie, rozpaczliwy bój o przerwanie okrążenia, w którym ginie dowódca i najbliższy kolega Henryka, "Maks". Wkrótce Henryk dociera do rodzinnego domu "Maksa", nie zdradzając prawdy zostawia jego małemu synkowi zegarek poległego ojca. Armia niemiecka jest w odwrocie, kończy się wojna. Henryk wychodzi z niej naznaczony wielu tragicznymi doświadczeniami, ale czysty moralnie, za-hartowany do dorosłego życia. Wstępuje na uniwersytet. Jego podróż kończy się nad morzem, nad które nie dotarli inni spośród tych, którzy pewnego deszczowego wieczoru rozmawiali w ziemiance partyzanckiej.

NAGRODY

Pierwsza Nagroda Główna na II FPFF w Gdańsku

REŻYSERIA
STANISŁAW RÓŻEWICZ
SCENARIUSZ
STANISŁAW RÓŻEWICZ
ZDJĘCIA
JERZY WÓJCIK

MUZYKA

ZYGMUNT KONIECZNY

OBSADA

MARIA KLEJDYSZ

MATKA HENRYKA


ELŻBIETA BORKOWSKA-SZUKSZTA

PRZYJACIÓŁKA KONFIDENTA


BARBARA KOSIŃSKA

ZOSIA, SIOSTRA HENRYKA


JANINA SOKOŁOWSKA

DZIEWCZYNA Z POCIĄGU


BARBARA WAŁKÓWNA

PRACZKA


STEFANIA IWIŃSKA

KOBIETA W PIWNICY


HELENA KOWALCZYKOWA

KOBIETA W PIWNICY


MARIA KOWALIK

"CZAJKA"


MIECZYSŁAW HRYNIEWICZ

HENRYK


ARKADIUSZ BAZAK

"WIR", KOMENDANT ODDZIAŁU


TADEUSZ BIAŁOSZCZYŃSKI

PROFESOR


BOHDAN EJMONT

"MAKS"


JANUSZ PALUSZKIEWICZ

"PIORUN"


ANDRZEJ SEWERYN

"SMUKŁY"


BOGDAN BAER

ŚWIADEK JEHOWY


JERZY BLOCK

CHŁOP, SĄSIAD JAMORSKIEGO


PIOTR CIEŚLAK

"WYSOKI"


TADEUSZ CYGLER

MAJSTER


MARIUSZ GORCZYŃSKI

"SZCZUPAK"


JERZY JOGAŁŁA

DRUKARZ ZBYSZEK


EUGENIUSZ KAMIŃSKI

"GROT"


ZBIGNIEW KOCZANOWICZ

NIEMIEC WZIĘTY DO NIEWOLI PRZEZ PARTYZANTÓW


HERBERT KOFER

OFICER NIEMIECKI


KRZYSZTOF MAJCHRZAK

"NOŻYK", CZŁONEK ODDZIAŁU


LUDWIK PAK

"FRANC"


ANDRZEJ SZENAJCH

CHŁOP JAMORSKI "TOPOLA"


ANDRZEJ ŻARNECKI

TAJNIAK ARESZTUJĄCY MAJSTRA


WŁADYSŁAW DEWOYNO

KINOOPERATOR


EDWARD LACH

RZEŹNIK


JOACHIM LAMŻA

NIEMIEC W WIZJI HENRYKA


JULIUSZ LUBICZ-LISOWSKI

PASAŻER POCIĄGU


ZYGMUNT MACIEJEWSKI

PARTYZANT


SYLWESTER PRZEDWOJEWSKI

"WENTURA"


MARIAN RUŁKA

KUCHARZ "MAŁY"


MARCIN SŁAWIŃSKI

ROSJANIN


TOMASZ ZALIWSKI

2 ROLE: PRZEWODNIK PARTYZANTÓW; GŁOS LEKTORA Z RADIA


TADEUSZ KONDRAT

ŚWIADEK JEHOWY


HENRYK HUNKO

KONFIDENT ULKE ZASTRZELONY PRZEZ HENRYKA


ROK PRODUKCJI
1975
CZAS TRWANIA
97 MIN
FILM
ZREKONSTRUOWANY
CYFROWO
Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego

Szanowni Państwo,


Zgodnie z zarządzeniem1 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3września 2019 r. z dniem 1 października 2019 r. nastąpiło połączeniepaństwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia FilmówDokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Miniatur Filmowych.Powstała w wyniku połączenia państwowa instytucja kultury działaod dnia1 października 2019r. pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych iFabularnych.


W związku z powyższym prosimy aby korespondencje i zapytania kierować do WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH


Poniżej link:


http://www.wfdif.pl/pl/kontakt


[1] ZarządzenieMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia3 września 2019 r.wsprawie połączenia państwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnychoraz Studio Miniatur Filmowych oraz utworzenia państwowej instytucji kultury -Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (opublikowane w Dzienniku Urz. MKiDNpoz 89 z 2019r.).