Boisko bezdomnych
KASIA ADAMIK
OPIS

Akcja filmu rozgrywa się współcześnie. Rozpoczyna się na Śląsku, rozwija w Warszawie a kończy za granicą.
Film przedstawia historię powstania drużyny piłkarskiej bezdomnych. Głównym bohaterem jest Jacek Mróz, czterdziestoletni były zawodnik reprezentacji piłkarskiej Polski, obecnie życiowy rozbitek i mieszkaniec Dworca Centralnego. W skład formowanej przez niego drużyny wchodzą między innymi: Indor - były marynarz a potem więzień, Ukrainiec Mitro – niedoszły radziecki kosmonauta z klaustrofobią, oszalały na punkcie światowego spisku bankowiec – zwany Ministrem, były Ksiądz – alkoholik, gruby Wariat, bezrobotny Górnik i inni.
Członkowie drużyny grają najczęściej na Dworcu ucząc się dryblowania pomiędzy pasażerami pociągów i patrolami policji.
Film opowiada perypetie bohaterów drużyny, ich prywatne historie, a także przedstawia wspólne zmaganie się z przeciwnościami.

Scenariusz autorstwa Przemysława Nowakowskiego powstał według pomysłu i treatmentu Kasi Adamik i Agnieszki Holland. Kasia Adamik jest również reżyserem filmu.
Historia opowiedziana w filmie oparta jest na kanwie prawdziwych wydarzeń, chociaż nie jest wiernym odtworzeniem faktów.

Film powstał przy finansowym współudziale PISF, TVP S.A., WFDiF, Non Stop Film Service oraz Agnieszki Holland i Kasi Adamik.

EKSPLIKACJA REŻYSERSKA
Piłkę nożną często przedstawiano na ekranie. Jednak ta historia jest inna. Mówi o wyzwaniu polegającym na działaniu wbrew okolicznościom, o pokonywaniu własnej słabości, o nadziei wbrew wszystkiemu, o brzemieniu porażki i uniesieniu zwycięstwa, o braterstwie, solidarności i wierze.
Jest to historia oparta na faktach. W wielu zakątkach świata bezdomni stworzyli drużyny piłkarskie, które zagrały w mistrzostwach. Również w Polsce grupa bezdomnych usłyszała o zawodach i postanowiła założyć zespół. Kilka razy grali w mistrzostwach, a ostatnio zdobyli medal.
Film nie jest wiernym odtworzeniem faktów. W rzeczywistości zespoły powstawały inaczej: założono kilka drużyn, które zmierzyły się ze sobą, by wybrać reprezentację na mistrzostwa. Poza tym film trzyma się zwykłych reguł futbolu, podczas gdy bezdomni rozgrywali mecze na nieco innych zasadach. Wszystkie postaci są fikcyjne i powstały na kanwie wielu mniej lub bardziej typowych charakterów. Fabuła również opiera się na doniesieniach prasowych, filmach, utworach literackich, przeprowadzonych przez nas spotkaniach i rozmowach i opowiedzianych nam historiach.
Historia nie jest zbyt różowa: nasi bohaterowie potykają się i padają, by powstać i znów upaść. Kłócą się i biją, są wobec siebie nieufni, tracą cierpliwość i wiarę w cel swych działań i swojej walki. Jacek przechodzi wszystkie te etapy wraz ze swymi zawodnikami. W trakcie tej drogi staje się prawdziwym przywódcą, prawdziwym trenerem, prawdziwym człowiekiem. Wiele się dowiaduje o sobie samym i o innych. Uczy się również wiele o miłości.
Film realizowany jest w konwencji realistycznej, choć nie bez pewnej dozy humoru. Tło społeczne zarysowane jest bez upiększania: bohaterowie wiodą życie w skrajnej nędzy i beznadziei, w które zepchnął ich bezduszny kapitalizm i osobiste słabości. Ale co najważniejsze, ich drzewo życia nie uschło. Chcemy, by nasi bohaterowie byli ludźmi z krwi i kości, postaciami zarysowanymi z humorem i szacunkiem dla piękna ich egzystencji. Chcemy, by ta opowieść prowadziła do szczęśliwego zakończenia, ponieważ happy end jest możliwy, i dlatego że może on tchnąć nadzieję w bohaterów i w innych – w naszych widzów...

REŻYSERIA
KASIA ADAMIK
SCENARIUSZ
PRZEMYSŁAW NOWAKOWSKI
ZDJĘCIA
JACEK PETRYCKI

MUZYKA

ANTONI ŁAZARKIEWICZ

OBSADA

MARCIN DOROCIŃSKI
ERYK LUBOS
MARIA SEWERYN
MACIEJ NOWAK
JACEK PONIEDZIAŁEK
BARTŁOMIEJ TOPA
KRZYSZTOF KIERSZNOWSKI
DARIUSZ TOCZEK
DIMITRIJ PERSIN

ROK PRODUKCJI
2008
CZAS TRWANIA
126 MIN
GALERIA
WYDANIA
DVD (Gutek Film)
Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego

Szanowni Państwo,


Zgodnie z zarządzeniem1 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3września 2019 r. z dniem 1 października 2019 r. nastąpiło połączeniepaństwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia FilmówDokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Miniatur Filmowych.Powstała w wyniku połączenia państwowa instytucja kultury działaod dnia1 października 2019r. pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych iFabularnych.


W związku z powyższym prosimy aby korespondencje i zapytania kierować do WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH


Poniżej link:


http://www.wfdif.pl/pl/kontakt


[1] ZarządzenieMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia3 września 2019 r.wsprawie połączenia państwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnychoraz Studio Miniatur Filmowych oraz utworzenia państwowej instytucji kultury -Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (opublikowane w Dzienniku Urz. MKiDNpoz 89 z 2019r.).