Brat naszego Boga
KRZYSZTOF ZANUSSI
OPIS

Ekranizacja znanego dramatu Karola Wojtyły, przybliżającego postać oraz losy Adama Chmielowskiego (1845-1916), późniejszego brata Alberta, założyciela zgromadzenia albertynów i albertynek w Krakowie. Jest rok 1863. Osiemnastoletni student, już wtedy utalentowany malarz, bierze udział w powstaniu styczniowym. Ciężko raniony, trafia do rosyjskiej niewoli. Nie rokuje zbyt dużych nadziei na powrót do zdrowia. Do rannego powstańca przybywa duchowny, by udzielić konającemu ostatniego namaszczenia. Odtąd w umyśle młodego artysty rodzi się niepokój, zaczyna poszukiwać drogi wyznaczonej mu przez Boga... Karol Wojtyła, już jako papież Jan Paweł II, beatyfikował brata Alberta w 1983 roku, a sześć lat później ogłosił świętym. Spłacił w ten sposób zaciągnięty w młodości dług wdzięczności, gdyż – jak sam mówił – w okresie jego własnego odchodzenia od sztuki, od literatury i teatru „znalazł w bracie Albercie szczególne duchowe oparcie i wzór radykalnego wyboru drogi powołania".

REŻYSERIA
KRZYSZTOF ZANUSSI
SCENARIUSZ
MARIO DI NARDO KRZYSZTOF ZANUSSI
ZDJĘCIA
RYSZARD LENCZEWSKI

MUZYKA

WOJCIECH KILAR

OBSADA

ROK PRODUKCJI
1997
CZAS TRWANIA
109 MIN
Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego

Szanowni Państwo,


Zgodnie z zarządzeniem1 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3września 2019 r. z dniem 1 października 2019 r. nastąpiło połączeniepaństwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia FilmówDokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Miniatur Filmowych.Powstała w wyniku połączenia państwowa instytucja kultury działaod dnia1 października 2019r. pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych iFabularnych.


W związku z powyższym prosimy aby korespondencje i zapytania kierować do WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH


Poniżej link:


http://www.wfdif.pl/pl/kontakt


[1] ZarządzenieMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia3 września 2019 r.wsprawie połączenia państwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnychoraz Studio Miniatur Filmowych oraz utworzenia państwowej instytucji kultury -Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (opublikowane w Dzienniku Urz. MKiDNpoz 89 z 2019r.).