Spirala
KRZYSZTOF ZANUSSI
OPIS

Do schroniska "Morskie Oko" w Tatrach przybywa turysta, którego zachowanie wydaje się dziwne, niezrozumiałe. Jeszcze na dworze pozbywa się kluczyków do swojego samochodu, spuszczając je w kipiel wodospadu. Od momentu wejścia do budynku wywołuje cały łańcuch scysji z innymi turystami. Arogancko zaczepia Teresę, wdowę po znanym alpiniście. Niezbyt taktownie daje do zrozumienia lekarce Marii, że zbyt późno zdecydowała się na ciążę. Wdaje się w sprzeczkę z grupą studentów słysząc ich plany wyjazdu do Szwecji w celach zarobkowych. Wchodzi w ostry konflikt z Henrykiem, starszym człowiekiem na wysokim stanowisku, korzystającym w schronisku ze specjalnych przywilejów, i obraża żonę jego syna, próbującego załagodzić sytuację. Wreszcie pożycza śpiwór i po wymianie zdań z energiczną sprzątaczką kładzie się spać w jadalni. Następnego dnia okazuje się, że tajemniczy przybysz znikł. Wszystko wskazuje na to, iż poszedł na samotną wspinaczkę. Zaniepokojeni jego przedłużającą się nieobecnością mieszkańcy schroniska rozpoczynają poszukiwania, które zamiast rezultatów przynoszą nową ofiarę - syn Henryka łamie nogę. Istnieje obawa, że nierozważnego alpinistę przysypała lawina. Do poszukiwań przyłączają się ratownicy z GOPR-u i żołnierze. Niespodziewanie zlatuje żlebem plecak, świadczący, że zaginiony jest gdzieś wyżej. Udaje się go wreszcie odnaleźć przy pomocy helikoptera, i nieprzytomnego, bliskiego zamarznięcia, odwieźć do szpitala. Okazuje się, że bohaterem zdarzenia był Tomasz Piątek, czterdziestokilkuletni mężczyzna, którego wspaniale rozwijającą się karierę zawodową przerwała nieuleczalna i szybko postępująca, śmiertelna choroba. W góry uciekł ze szpitala z zamiarami samobójczymi. Ordynator omawiając ze studentami medycyny przypadek Tomasza, przedstawia jego czyn jako jeden z symptomów załamania psychicznego, typowego w tej fazie choroby. Tomasza odwiedzają ludzie poznani w schronisku: Teresa, która pragnie towarzyszyć mu w ostatnich chwilach, Augustyn, student filozofii, od którego pożyczył śpiwór i, Henryk, człowiek, który otarł się już raz o śmierć. Atmosfera śmierci jest wszechobecna w szpitalnych murach, emanuje z uchylonych przypadkowo drzwi prosektorium, nawet z sąsiedniego łóżka, na którym umiera młody towarzysz Tomasza. Następuje ostatnia poprawa, która w Teresie zapała iskrę nadziei, ale ordynator wie, że to znak bliskiego końca. Korzystając z nieuwagi personelu Tomasz wyrzuca od dawna nie zażywane środki uspokajające, otwiera okno szpitalnego korytarza, kładzie się na parapecie i nieznacznym ruchem przenosi ciężar ciała na drugą stronę...

NAGRODY

Wyróżnienie Jury Ekumenicznego na XXXI MFF w Cannes
Nagroda za najlepszą reżyserię, scenariusz i zdjęcia na XVII MFF w Panamie
Nagroda tygodnika Film dla Krzysztofa Zanussiego za podjęcie tematu współczesnego o uniwersalnych, humanistycznych walorach.

REŻYSERIA
KRZYSZTOF ZANUSSI
SCENARIUSZ
KRZYSZTOF ZANUSSI
ZDJĘCIA
EDWARD KŁOSIŃSKI

MUZYKA

WOJCIECH KILAR

OBSADA

MAJA KOMOROWSKA

TERESA


ZOFIA KUCÓWNA

LEKARKA MARIA


SEWERYNA BRONISZÓWNA

STARA KOBIETA


MARTA ŁAWIŃSKA

PSYCHOLOG


JOANNA SIENKIEWICZ

SYNOWA PROMINENTA


DARIA TRAFANKOWSKA

SIOSTRA SZPITALNA


EWA ZIĘTEK

SPRZĄTACZKA


KRYSTYNA BIGELMAJER
JADWIGA COLONNA-WALEWSKA
JADWIGA KURYLUK
TATIANA SOSNA-SARNO

TANIA, STUDENTKA W SCHRONISKU


JAN NOWICKI

TOMASZ PIĄTEK


ALEKSANDER BARDINI

ORDYNATOR


JAN ŚWIDERSKI

HENRYK


PIOTR GARLICKI

SYN HENRYKA


MARIAN GLINKA

LEKARZ


ANDRZEJ HUDZIAK

AUGUSTYN


CEZARY MORAWSKI

CZAREK


EUGENIUSZ PRIWIEZIENCEW

CHORY W KLINICE


ANDRZEJ SZENAJCH

KIEROWNIK SCHRONISKA


STEFAN SZMIDT

RATOWNIK


PAWEŁ WAWRZECKI

PAWEŁ


WOJCIECH ALABORSKI
J. BARSZCZEWSKI
TADEUSZ BRADECKI
K. CIELECKI
M. GĄSIENICA
W. GŁADCZAN-GĄSIENICA
JERZY KAMIEŃSKI
PIOTR MALINOWSKI
ANDRZEJ MROWIEC

SYN KIEROWNIKA SCHRONISKA


LESZEK MYSTKOWSKI
Ł. PIASECKI
T. OSTROMĘCKI
J. TYKA
ANDRZEJ ZAWADA
MAREK DĄBROWSKI

ROK PRODUKCJI
1978
GALERIA GALERIA REKONSTRUKCJA MULTIMEDIA
WYDANIA
DVD (Kino Polska)
FILM
ZREKONSTRUOWANY
CYFROWO
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Kultura+ NInA oraz Programu Operacyjnego Edukacja i Upowszechnianie Kultury Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. logo Kultura+, MKiDN, Digitalizacja logo NiNA, PISF
Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego

Szanowni Państwo,


Zgodnie z zarządzeniem1 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3września 2019 r. z dniem 1 października 2019 r. nastąpiło połączeniepaństwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia FilmówDokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Miniatur Filmowych.Powstała w wyniku połączenia państwowa instytucja kultury działaod dnia1 października 2019r. pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych iFabularnych.


W związku z powyższym prosimy aby korespondencje i zapytania kierować do WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH


Poniżej link:


http://www.wfdif.pl/pl/kontakt


[1] ZarządzenieMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia3 września 2019 r.wsprawie połączenia państwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnychoraz Studio Miniatur Filmowych oraz utworzenia państwowej instytucji kultury -Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (opublikowane w Dzienniku Urz. MKiDNpoz 89 z 2019r.).