STUDIO FILMOWE TOR
Studio Filmowe TOR powstało w 1967 roku.
Do chwili obecnej wyprodukowało ponad 100 filmów fabularnych, około 120 godzin seriali telewizyjnych i mini seriali oraz wiele filmów dokumentalnych. Świadczy usługi produkcyjne dla zagranicznych producentów.
Studio Filmowe TOR jest jednym z ważniejszych producentów filmowych w Polsce i koproducentem dla wielu produkcji zagranicznych. Wielu czołowych twórców współpracuje i współpracowało ze Studiem. Wiele z wyprodukowanych filmów otrzymało prestiżowe nagrody na festiwalach w kraju i za granicą.


Wieloletnim kierownikiem artystycznym TOR-u był Stanisław Różewicz - lata 1967-68 oraz 1972-80. Od roku 1980 Studiem kieruje Krzysztof Zanussi.
STUDIO REPREZENTUJĄ:

KRZYSZTOF ZANUSSI
DYREKTOR
REŻYSER I SCENARZYSTA


Kierownik artystyczny i dyrektor Studia Filmowego TOR od 1980 roku. Reżyser filmów fabularnych, dokumentalnych, przedstawień teatralnych i oper, autor scenariuszy filmowych i teatralnych oraz książek i felietonów.
Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej, a od 2012 roku członkiem zarządu Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

JANUSZ WĄCHAŁA
ZASTĘPCA DYREKTORA DS. PRODUKCJI


Od 2005 roku pełni funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Produkcji SF Tor, jest producentem wykonawczym filmów powstających w SF Tor.
Pracę w pionie produkcji zaczynał na początku lat 80tych po ukończeniu studiów na Wydziale Produkcji PWSFTviT w Łodzi. Pierwszym filmem była "Seksmisja" (1983). Był kierownikiem produkcji wielu projektów fabularnych i dokumentalnych.

IRENA STRZAŁKOWSKA
ZASTĘPCA DYREKTORA DS. PROMOCJI I ROZPOWSZECHNIANIA
PRZEDSTAWICIEL POLSKI W EURIMAGES

Od lipca 1990r. jest Zastępcą Dyrektora ds. Promocji i Rozpowszechniania w kraju i za granicą.

Jest przedstawicielem polskiej kinematografii w funduszu Rady Europy EURIMAGES oraz ekspertem Kreatywnej Europy, EAVE i Regionalnych Funduszy Filmowych. Członek zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

W kinematografii od 1972r., najpierw w NZK, potem w Biurze Komitetu Kinematografii jako wicedyrektor Departamentu Organizacyjno-Prawnego, odpowiedzialna za promocję filmu polskiego za granicą.

1974 - 1981 - attaché w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UNESCO (Paryż).

1988 – 1990 – International Short Film Conference- Head of Entrance & Producers Sub-Committee.

Od 1999 – członek Polskiej Akademii Filmowej, od 2001 – członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Fundusze Europejskie - Program Polska Cyfrowa
Martin Scorsese - MASTERPIECES OF POLISH CINEMA BIP Kultura na Widoku logo MKiDN
Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego

Szanowni Państwo,


Zgodnie z zarządzeniem1 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3września 2019 r. z dniem 1 października 2019 r. nastąpiło połączeniepaństwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia FilmówDokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Miniatur Filmowych.Powstała w wyniku połączenia państwowa instytucja kultury działaod dnia1 października 2019r. pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych iFabularnych.


W związku z powyższym prosimy aby korespondencje i zapytania kierować do WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH


Poniżej link:


http://www.wfdif.pl/pl/kontakt


[1] ZarządzenieMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia3 września 2019 r.wsprawie połączenia państwowych instytucji kultury: Studio Filmowe "Kadr", StudioFilmowe "Tor", Studio Filmowe "Zebra", Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnychoraz Studio Miniatur Filmowych oraz utworzenia państwowej instytucji kultury -Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (opublikowane w Dzienniku Urz. MKiDNpoz 89 z 2019r.).